Te is mindennél jobban várod már a nyári meleget, és a családi nyaralást? A tökéletes barnulás titka azonban mindig személyre szabott, és a meleg, égető nap könnyedén megviselheti a bőrünket. Hogyan óvakodjunk az esetleges veszélyektől, és mik is azok tulajdonképpen?
Mi a melegkiütés és mi okozza pontosan?
A miliaria tulajdonképpen a melegkiütés, ami egy olyan bőrbetegségnek a latin megfelelője, amely a nyári forróságban alakulhat ki.
Nagyobb részt a gyerekeket és a csecsemőket érinti, de előfordulhat olyan felnőtteknél is, akiknek különösen érzékeny a bőrük.
Hogy mi válthatja ki leginkább?
A kialakulásának okai közé első sorban az izzadságmirigyek alul működése sorolható. Ugyanis az izzadságmirigyeink nem tudják elvezetni a felhalmozódott izzadságot, ezért a bőr felszínén nagy piros foltok keletkeznek, amelyek a legtöbb bőrbetegségre hasonlatosak. Mivel a kisbabák hőháztartása még nem elég fejlett, ezért rajtuk könnyeben kialakul ez a fajta betegség, mint a felnőtteken.
Mik lehetnek a további okai?
Mindemellett a meleg párás időjárás, a nem megfelelő öltözködés, a hosszú idejű ágyban tartózkodás, esetlegesen az edzés, vagy minden olyan egyéb tevékenység amely nagy mennyiségű izzadság termelést eredményez.
Melegkiütés télen
Ugyan jogosan gondolhatnánk, hogy a melegkiütés inkább a nyári időszakra jellemző, azonban télen a sport (edzés közben) és más a szervezünk számára intenzívebb mozgás is okozhat télen melegkiütést.
A melegkiütés lehetséges tünetei
Sok szülő teljesen kétségbe esik, amikor meglátja kicsi gyermekén az úgynevezett miliaria tüneteit, hiszen ezek egy-egy ritkább, allergiás reakcióval is megegyeznek.
Azon a bőrfelületen, amelyet nagy mennyiségben ér a nap sugara, nagyobb alakú, piros kiütések keletkeznek, amelyek irritációt és viszketést is okozhatnak.
Emellett egyébként semmiféle egyéb tünetet nem okoz, ebből tudjuk megállapítani, hogy semmilyen komolyabb bőrproblémával nem állunk szemben.
Azonban ha láz, vagy egyéb, másmilyen gond üti fel a fejét, akkor érdemes orvoshoz fordulnunk, hiszen ott már egy komplikáltabb betegség van kialakulóban.
A leggyakrabban előforduló testrészek, ahol megjelenik a miliaria
A miliaria főleg az olyan helyeket támadja meg a testen, mint a has, a hát, a végtagok, vagy pedig a nyaki terület.
Mivel a kialakulási okát az izzadságmirigyek hibás működése eredményezi, ezért olyan testrészeken is előfordul, mint a hónalj, vagy pedig a végtaghajlatok, ezért az ekcémához is hasonlatos lehet.
A miliariának több fajtája is ismeretes, és a csoportosításban közrejátszik a testet érintő területek különbözősége.
A legveszélyesebb, és leginkább fájdalmas melegkiütésnél már az egész testet beborítják a hólyagok és kiütések. Azonban a kezdetleges betegség szinte csak az arcon, illetve a nyakon jelenik meg.
Így kezeld a melegkiütést
Mivel ez a bőrbetegség tulajdonképpen a testben lezajló természetes folyamat, úgy mint a leégés, ezért semmilyen speciális gyógyszer nincs rá.
Főleg arra kell ügyelni, hogy a kiütések elmúlásáig kerülni kell a nagy mennyiségű napfényt, főleg déltől körülbelül három óráig, hiszen akkor süt a legerősebben.
Fontos még, hogy amennyiben a gyermekünkön jelentkeznek a tünetek, azonnal vigyük be az árnyékba, esetleg tegyünk rá olyan ruhát, ami kevésbé teszi ki a napsugárzásnak.
Emellett segítséget nyújthatnak az olyan krémek, illetve sprék, amelyek hűsítő hatást nyújtanak a bőrnek.
A miliaria megelőzésének lehetséges módszerei
Első sorban a kisebb gyerekekre, csecsemőkre kell oda figyelni, hiszen ők nagyobb veszélynek vannak kitéve. Ami talán a legtöbbet nyom a latba az az, hogy a ruházatunk megfelelő legyen az időjárási viszonyoknak. Hiszen ahogy megfázást a lenge öltözet, úgy a melegkiütést is előidézheti a túl sok réteg ruha.
Amiket még érdemes elkerülni azok a szoros ruhák, hiszen azok is gátolhatják az izzadság leadást.
Talán mindenki számára egyértelmű, de érdemes szót ejteni arról is, hogy milyen fontos az árnyékban maradni a babákkal. Illetve az, hogy sokat segíthet a megelőzésben a légkondicionált szoba, mivel rendkívül fontos, hogy akkor is megfelelő legyen a szobahőmérséklet, amikor nyugalmi állapotban vagyunk, tehát alszunk.
A melegkiütés fajtái
Tulajdonképpen a melegkiütésnek nyolc különböző fajtáját tudjuk megkülönböztetni olyan alapon, hogy milyen mennyiségben van jelen a test bizonyos részein.
Kristályos miliaria: Itt olyan kiütésről van szó, amely tulajdonképpen egy felgyülemlett izzadságbuborék, így nem nagyon mutat egyéb tüneteket.
Piros miliaria: Ez a leginkább ismert fajtája, amelynek során az izzadságmirigy nem tud kijutni a bőr felszínére, ezáltal a bőrön piros foltok keletkeznek. Gyakran viszketés, és bőr irritáció társul hozzá.
Profunda miliaria: Talán a legveszélyesebb forma. Futótűznek is szokták nevezni, ugyanis erős égető érzettel jár.
Pusztuláris miliaria: Ezt a fajtát tulajdonképpen már okozhatja baktérium is, elzáródást eredményezhet a verejtékcsatornákban. Azonban ez nagyon ritka esetnek számít.
Posztszimilar hypohidrozisz: Ennél a fajtánál már olyan fájdalom lép fel, hogy a beteg szinte képtelen bármilyen, meleg környezetben jól érezni magát, hiszen minden egyes mozdulat intenzív fájdalmat okozhat.
Trópusi anhidrotikus aszténia: Talán ez az egyik legritkább és legveszélyesebb fajtája a melegkiütésnek, ugyanis ilyenkor már olyan jellegű elzáródásról beszélünk, amely hővisszatartást eredményez.
Okklúziós miliaria: Fokozott hőérzékenység kíséri ezt a betegséget, és több mint 48 órás elzáródást is okozhat.
Colloid miliaria: Ez a fajta a második legrosszabb, illetve legveszélyesebb. A tünetek közé tartozik az enyhén áttetsző, gennyes, körülbelül 5 milliméteres hólyag.